Počet výsledků: 18

Otevřít filtraci

Dřeňová metastáza je zhoubný nádor, který se z původního (primárního) nádoru rozšířil do kostní dřeně. Viz také metastáza.

Plicní metastáza je zhoubný nádor, který se z původního (primárního) nádoru rozšířil do plic. Viz také plíce, metastáza.

Vzdálená metastáza je zhoubný nádor, který se z původního (primárního) nádoru rozšířil do vzdálených orgánů nebo lymfatických uzlin. Viz také metastáza. Pozor: Vzdálená metastáza není totéž co vzdálená recidiva!

Mozková metastáza je zhoubný nádor, který se z původního (primárního) nádoru rozšířil do mozku. Viz také metastáza.

Metastáza je rozšíření nádorových buněk z místa, kde původně vznikly, do jiné části těla. Při metastázování se nádorové buňky oddělí od původního (primárního) nádoru, putují krevními cévami nebo lymfatickým systémem a vytvoří nový nádor v jiných orgánech nebo tkáních. Nový – sekundární – nádor je přitom stejným typem nádoru jako primární nádor. Pokud se například rakovina prsu rozšíří do plic, jsou rakovinné buňky v plicích buňkami rakoviny prsu, nikoliv rakoviny plic. Odvozené sloveso je metastazovat (někdy psáno i ve tvaru „metastázovat“). Viz také zhoubný nádor, primární nádor, sekundární nádor a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz metastáza.

Kostní metastáza je zhoubný nádor, který se z původního (primárního) nádoru rozšířil do kosti. Viz také metastáza.

Jaterní metastáza je zhoubný nádor, který se z původního (primárního) nádoru rozšířil do jater. Viz také játra, metastáza.

Dřeňová dutina (lat. cavitas medullaris) je přirozeně se vyskytující dutina ve středové části kosti. V dřeňové dutině je uložena červená kostní dřeň a/nebo žlutá kostní dřeň. V případě dlouhých kostí se dřeňová dutina nachází v oblasti diafýzy. Viz také kostní dřeň, dřeňová dutina zubu.

Dřeňová dutina má v souvislosti s lékařstvím dva různé významy: dřeňová dutina kosti, dřeňová dutina zubu.

Červená kostní dřeň (lat. medulla ossium rubra) je jeden ze dvou typů kostní dřeně. V červené kostní dřeni vznikají a dozrávají všechny krevní buňky – s výjimkou lymfocytů, které v červené kostní dřeni sice vznikají, avšak dozrávají v některém z orgánů lymfatického systému, např. v lymfatických uzlinách nebo ve slezině. Červená kostní dřeň se navíc spolu s játry a slezinou podílí na odbourávání starých červených krvinek. U dětí je přítomen prakticky pouze tento typ kostní dřeně. V průběhu života nicméně červené kostní dřeně ubývá a nahrazuje ji žlutá kostní dřeň. U dospělých se červená kostní dřeň nachází už jen v několika kostech – např. v žebrech, kosti hrudní a kostech pánevních. Viz také kostní dřeň, žlutá kostní dřeň.

Zobrazeno 1 až 10 z 18

Počet výsledků